Web'de kullanılan 2 tipte doğrulama vardır: HTTP-temelli ve form-temelli, her iki metodu da desteklemekteyiz.

Browser'ınız kullanıcı adı ve şifre girmeniz için bir pencere açıyorsa bu web sitesi HTTP-temelli doğrulama kullanmaktadır. Bu tipteki bir web sitesini kontrol altında tutmak için:

 1. Hesabınıza giriş yapın
 2. Kontrol -> Test Ekle adımlarını izleyin
 3. "Web site kontrol"'ünü seçiniz
 4. Kullanıcı adı ve şifre alanlarını doldurup diğer bilgileri de giriniz

İkinci doğrulama çeşidi de form-temelli olandır. Bu metodu kullanan web sitelerinin kendilerine ait giriş bölümü bulunmaktadır, örneğin Hotmail, Yahoo! Mail ve Gmail gibi. Bu doğrulama metodu bilgilerinizin web site üzerinden post edilmesiyle çalışmaktadır. Bu tipteki web sitelerini kontrol altında tutmak için:

 1. Hesabınıza giriş yapın
 2. Kontrol -> Test Ekle adımlarını izleyin
 3. "Web site kontrol"'ünü seçiniz
 4. Giriş sayfasının HTML kaynağını görüntüleyerek form'un post edildiği adresi tespit edin, örn: <form method="POST" action="http://biradres.com/sifrekontrolu">. Bu URL'i kontrol altında tutmalısınız. Daha sonra, <input> ve <select> etiketlerini inceleyerek post edilecek parametrelerini tespit edin. POST verisini şu formatta oluşturabilirsiniz:parametre1=değer1¶metre2=değer2..., daha sonra "POST data" bölümünü doldurun
 5. Gereki anahtar kelimeler bölümüne başarılı bir girişi gösteren anahtar kelimeleri ekleyiniz (örn. Başarılı Giriş veya Son Girişiniz şu zamandar olmuştur...)
 6. İsteğe bağlı olarak, harici anahtar kelimeler bölümüne hatalı giriş için de anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz (örn. Yanlış kullanıcı adı veya şifre)
 7. Diğer bilgileri de tamamlayınız (kullanıcı adı ve şifre bölümleri HARİÇ)
Form-temelli doğrulama kullanan web siteleri için gerekli ayarlamaları yapmak biraz zor olabilmektedir. İhtiyaç duyduğunuz takdirde sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağınızdan şüpheniz olmasın. URL, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini bize göndermeniz yeterli olacaktır.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Bu dökümanı yazdır Bu dökümanı yazdır

Aşağıdakileride inceleyebilirsiniz:

Partnerler